Nieodwzajemniona miłość

Nieszczęśliwa miłość definicja: Miłość nieodwzajemniona to uniwersalne doświadczenie, o którym pisali i uznawali od wieków poeci. Został również zbadany przez naukowców społecznych. Około 98 procent populacji było po jednej lub obu stronach nieodwzajemnionej miłości (Baumeister, 1993). Mówiąc najprościej, nieodwzajemniona miłość to każda miłość, która nie jest odwzajemniona w takim samym stopniu, w jakim jest dana. Nic dziwnego, że jest szczególnie rozpowszechniony wśród młodych. W przypadku uczniów i uczniów szkół średnich nieodwzajemniona miłość jest czterokrotnie częstsza niż wzajemna miłość (Bringle, 2013). Aby lepiej zrozumieć, jak rozwija się tego typu związek, Bringle i jego współpracownicy zidentyfikowali pięć podstawowych form nieodwzajemnionej miłości.

1. Zakochanie się w kimś, kto jest niedostępny.

„Muszę przyznać, że nieodwzajemniona miłość jest o wiele lepsza niż prawdziwa. To znaczy, jest idealne … Dopóki coś się nie zaczęło, nie musisz się martwić, że to się skończy. Ma nieskończony potencjał. ” – Sarah Dessen,  Prawda o wieczności (2004).

Ta forma miłości to najczęściej zauroczenie gwiazdą filmową, zawodowym sportowcem lub kimkolwiek w świetle reflektorów, ale nie znanym osobiście zakochanym.

2. Zakochanie się w kimś w pobliżu, bez próby nawiązania romantycznego związku.

„Płonąć pożądaniem i milczeć to największa kara, jaką możemy sobie nałożyć”. – Federico García Lorca,  Blood Wedding and Yerma (1973).

Zauroczona osoba może mieć wiele powodów, aby nie wyrażać swoich uczuć lub próbować nawiązać romantyczny związek. Powody, uzasadnione lub nie, nie zmieniają doświadczenia frustracji z powodu nieodwróconej miłości. Aktualny przykład można zobaczyć we współczesnym serialu Netflix Sex Education , w którym 16-letni Otis zakochuje się w swojej przyjaciółce z liceum, Mauve, ale nigdy nie ujawnia jej swoich uczuć.

3. Ściganie kogoś, w kim się zakochałeś, pomimo tego, że odrzucili Cię jako romantycznego partnera.

„Kochaj Jo przez wszystkie dni, jeśli tak wybierzesz, ale nie pozwól, by cię to zepsuło, bo niegodziwe jest wyrzucanie tak wielu dobrych prezentów, ponieważ nie możesz mieć tego, którego chcesz”. – Louisa May Alcott,  Małe kobiety (1868).

Ten cytat został zaczerpnięty z klasycznej powieści Little Women , w której Amy March radzi przyjacielowi rodziny Lawrence („Laurie”) o jego nieodwzajemnionej miłości do swojej siostry Jo, której Lawrence oświadczył się, ale został odrzucony.

4. Tęsknota za dawnym kochankiem .

„Czy jest już za późno, żeby ci to powiedzieć… Wszystko nic nie znaczy, jeśli nie mogę cię mieć”. – Shawn Mendes (2019).

Osoba może doświadczyć tego rodzaju sfrustrowanej miłości po zerwaniu, nawet jeśli wie, że druga osoba nie jest dla niej dobrym partnerem. Antropolog Helen Fisher zauważa, że ​​osoba, która je opuściła, może bardziej pociągać. Ona nazywa to „frustrację atrakcji ” i kojarzy je z kontynuując związek, który został już zakończony. Stwierdziła, że ​​bycie zakochanym wyzwala uwalnianie neuroprzekaźników, dopaminy i noradrenaliny. Samo spojrzenie na zdjęcie ukochanej może wywołać podobne wydzielanie dopaminy, co wiąże się z przyjemnością (Fisher, 2004)

5. Nierówny związek miłosny, w którym partnerzy pozostają razem, ale kochają w różnym stopniu lub z różnych powodów.

„To dziwna rzecz, ta nasza miłość. Nie do końca nieodwzajemniona – bo wiem, że nadal mnie kochasz. Ale to jest niezrównoważone. Nierówny może… z pewnością coś. Przypuszczam, że jeśli nic innego, to jest bez wątpienia… bez końca ”. – Ranata Suzuki

Ten cytat jest poetyckim przykładem miłości w różnym stopniu, najlepiej opisanej jako nierówna. Miłość do różnych wyników może obejmować małżeństwo, które podejmuje zobowiązanie oparte na uczuciu zauroczenia przez jednego, podczas gdy drugi czuje spełnienie potrzeby bezpieczeństwa i stabilności. Może po prostu chce być w związku, podczas gdy on nie wyobraża sobie życia bez niej. Albo on chce mieć „dobrą matkę” dla swoich dzieci, a ona idealizuje go jako swoją „idealną bratnią duszę”.

Nieszczęśliwa miłość – jak sobie poradzić

Pierwsze kroki w radzeniu sobie z frustracją wynikającą z nieodwzajemnionej miłości i odrzucenia obejmują zadanie sobie kilku pytań, aby uzyskać samoświadomość.

1. „Czy to dla mnie wzór? Czy zdarzyło się to wiele razy w ciągu kilku lat? Czy to jedyny rodzaj związku miłosnego, jakiego doświadczyłem w dorosłym życiu? ” Jeśli odpowiesz twierdząco na jedno lub więcej z tych pytań, dobrze jest zrozumieć, dlaczego powtarzasz ten typ relacji. Nieodwzajemniona miłość jest „mniej intensywna emocjonalnie niż równa miłość” pod wszystkimi pozytywnymi względami, ale zawiera tyle samo lub więcej emocjonalnego zamieszania (Bringle, 2013). Innymi słowy, charakteryzuje się wszystkimi dołkami i mniejszą liczbą wzlotów w porównaniu z wzajemną miłością.

2. „W jaki sposób ta miłość mi służy?” „Czy unikam ryzyka odrzucenia, które wiąże się z wzajemną miłością?” Dla niektórych osób, które wielokrotnie doświadczają nieodwzajemnionej miłości, poczucie własnej wartości jest cierpieniem w sposób, który prowadzi do poczucia, że ​​nie da się ich kochać. Pozostawanie w związku, w którym nie odwzajemnia się uczucia, potwierdza fałszywe przekonanie, że nie można nikogo kochać.

Kolejne kroki są skierowane na współczucie dla siebie. Niezależnie od tego, czy widzisz powtarzający się wzorzec, czy nie, prawdopodobnie masz trudności i wkładasz dużo energii w myślenie o kimś innym, a nie o swoim własnym samopoczuciu.

3. Odsuń swoje myśli i zachowanie od pogoni za nieosiągalną osobą. Jak zauważył Fisher, ci, których miłość nie jest odwzajemniona, doświadczają pragnienia, tolerancji, wycofania i nawrotów , podobnie jak doświadczenia osób z innymi uzależniającymi zachowaniami (Fisher, 2015). Rozpoznaj uzależniającą naturę swojego pościgu i wycofaj się z takiego zachowania. Prawdopodobnie obejmuje to NIE śledzenie ich w mediach społecznościowych i nie odpowiadanie na ich posty.

4. Nie rozpoczynaj nowych romantycznych związków, dopóki nie wyzdrowiejesz z nieodwzajemnionego związku miłosnego. Jak w przypadku każdej korekty życia, może to zająć co najmniej sześć miesięcy, a może znacznie dłużej. W międzyczasie buduj relacje z obecnymi przyjaciółmi, rodziną lub innymi członkami społeczności. Zaangażowanie się w pracę społeczną jest skutecznym sposobem na zmniejszenie skupienia się na sobie i zaspokojenie emocjonalnej potrzeby przynależności.

Na koniec rozważ następujące sposoby ochrony przed powtórzeniem tego nieszczęśliwego i frustrującego doświadczenia.

5. Jeśli nie dochodzisz do siebie samodzielnie, udaj się do terapeuty, który może pomóc Ci przejść przez to i zapobiec ponownemu wystąpieniu. Jeśli masz do czynienia z historią zaniedbań lub wykorzystywania w dzieciństwie , prawdopodobnie będziesz potrzebować profesjonalnej pomocy, aby przejść przez te bolesne doświadczenia. Wczesna trauma przywiązania jest częstą przyczyną poszukiwania „ fantastycznej więzi” z nieosiągalną osobą (Mellody, 2003).

6. Spróbuj zaakceptować drugą osobę taką, jaka jest i że nie jest ona w stanie odczuwać tego samego rodzaju pociągu, jaki ty do niej odczuwasz. Osoby, które odrzuciły, często czują się co najmniej tak samo źle, jak te, które odrzuciły. W wielu przypadkach doświadczają także frustracji, a także poczucia winy i lęku z powodu sytuacji, w której nie mają kontroli (Baumeister, 1992).

Końcowe myśli

Osoby radzące sobie z tą sytuacją mogą dojść do siebie poprzez zdobycie samoświadomości, budowanie współczucia dla siebie wraz z samokontrolą oraz szukanie profesjonalnej pomocy w razie potrzeby. Czasami wzór jest powtarzalny, a nawet uzależniający, wymagający większego wysiłku, aby go przezwyciężyć. Ale nagrodą za taki wysiłek jest możliwość doświadczenia większej akceptacji siebie i wzajemnej miłości.